Staff

Alphabetical listing of all faculty and staff at Tallwood High School. Click on a faculty or staff member's name to send them email, if available. For a list of faculty and staff by department, please view our Departments Web page. For a list of our administrators and their responsibilities, please view our Administration Web page.

Jump to:
A | B | C | D | E | F | G | H | I |J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

A
Abille, Arturo; Custodian
Adams, Ruth; Business, Marketing
Agreste, Joe; Varsity Baseball Coach

Anderson, Christine; Student Activities Coordinator
Avila, James; Principal

Return to Top of Page

B
Bacalis, Thomas; Mathematics
Bankes, Barbara; Library Media
Basket, Warren; Security
Battle, Herb; Security
Baumer, David; Science
Benoit, Eric, Social Studies
Blaufus, Caitlin; Attendance Secretary
Bond, Faith; Assistant Principal
Bosher, Amy; Mathematics
Brazie, Lynn; Main Office
Brown, Ivy; Night Custodial Staff
Bundy, Brian; Special Education
Burch, Hiroko; Special Education

Return to Top of Page

C
Calhoun, William; Guidance Counselor
Camenisch, Michael; Theater Arts
Campbell, Tricia; Art
Carawan, Drew; Guidance Counselor
Chadwick, Cindy; Family & Consumer Science
Cherry, Daryl; Special Education Teacher
Chowns, Ann; School Counselor Director
Comer, Heather; English Department Chair & Global Studies
Conaway, Helene; Special Education
Conyers-Lew, LaToya; Special Education
Coronato, Olivia; Instructional Technology Specialist
Craig, Toni; Special Education
Croy, Nacita; Mathematics
Cujardo, Pedro; Mathematics

Return to Top of Page

D
Dayawan, Vernon; Science
Delk, Tiffany; Social Studies
DeMott, Earl; English & Global Studies
Denmark, Michael; Science
Denvir, Matthew; English
Diaz, Carmen; Custodian
Dildy, Lester; Custodian, Head Night
Doane-Butts, Eleanora; Social Studies
Dossett, Tawnia; Social Studies
Doughty, Greg; English
Dozier, Vera; Office Manager
Dunn, Randall; Security
Durham, Pamela; Driver's Education

Return to Top of Page

E
Ericson, Lisa; Family & Consumer Science
Eschbach, Dina; Science


Return to Top of Page

F
Falls, Gisele; World Languages Department Chair
Falls, Greg; Social Studies
Fannon, Amy; School Counselor

Fisher, Michelle; English
Forbes, Deborah; Permanent Substitute
Ford, Beth; Nurse's Assistant
Free, Jenna; English
Freeman, Melissa; Social Studies
Fritz, Patricia; Distance Learning Teacher Assistant

Return to Top of Page

G
Gaillard, Simone; World Languages
Ganaway, Cristy; Cafeteria Manager
Gavin, Kara; Special Education
Gibbs, Tiffany; Bookkeeper
Gibson, Lisa; Social Studies
Giddeon, Sam; Custodian
Gjeldum, Joanna; Mathematices & Business
Goldstine, Justin; Technology Support Technician
Gonzales, Shawn; English
Gradney, Junius; Technology
Graham, Elizabeth; Mathematics
Granby, Dora; Special Education Assistant
Green, Ophelia; Office Associate
Gurley, Rebecca; Global Studies & World Languages Academy Director

Return to Top of Page

H

Hall, Arianna; Special Education
Hand, Gloria; Custodian
Harris, Margaret; Social Studies
Hartigan, Gayle; Instructional Technology Specialist
Hatcher, Kathryn; World Languages
Hendricks, Ashley; Health and Physical Education
Henry, Heather; Cafeteria Assistant
Herlong (Temple), Elizabeth; Assistant Principal
Hill, Katherine; Guidance Secretary
Hilliard, William; Social Studies
Hinton,Shawnda; Foreign Language
Holland, David; Social Studies
Holuka, Brooks; Family & Consumer Science
Huff, Amy; English
& Social Studies
Hull, Karen; Science


Return to Top of Page

I


Return to Top of Page

J

Jac kson, Chelisa; Security
James, Dominique; Custodian
James, Lydia; Special Education
Jefferson, Amisha; Business Education
Johnson, Kristen; Science
Johnson, Robert; Science
Johnston, Kacey; English
Jones, Juanito; Special Education
Jones, Karen; Science

Return to Top of Page

K
Katz, Ashley; Health and Physical Education
Kepple, John; Health and Physical Education
Kepple, Stacy; Guidance
Key, Lolita; Cafeteria Assistant

Return to Top of Page

L
Langhorne, Adam; Special Education
LaRoue, Kathleen; Social Studies
Lawler, Chris; Assistant Principal
Litton, Jesse; Health & Physical Education
Lizan, Rachel; Library Media Specialist


Return to Top of Page

M
Mainor, Cecil; Assistant Principal
Mantay, Austin; Technology Education
Marl, Elizabeth; Nurse
Martinez, Carlos; Special Education
Matney, Kathy; Science
Mayo, Christina; English
Mayo, Malissa; Tutor
McGloine, Sheena; Social Studies
Meechan, Catherine; Science
Melton, Jan; Mathematics Department Chair
Mettler, Laura; Mathematics
Miller, Meredith; Social Studies & AVID
Mills, Maria; Cafeteria
Mitchell, Byron; Special Education Assistant
Monroe, Jimi; Special Education

Morris, Christan; Cafeteria Assistant
Morris-Platte, Lori; Health and Physical Education Department Chair
Muckle, Thomas; Science

Mulé, Cassidy; Marketing
Myint, Matthew; Mathematics

Return to Top of Page

N
Nichols, Daryl; Custodian
Noteboom, Mary; Custodian

Return to Top of Page

O
Oravetz, Julia; English
Ordonio, Jason; Business Education
Osborne, Michele; World Languages
Osterdahl, Colleen; Mathematics
Osterdahl, Thane; Social Studies
Owens, Cynthia; Cafeteria Assistant

Return to Top of Page

P
Pable, Elizabeth; Custodian
Parker, John; Security
Parker-Brown, Pamela; Teacher Assistant
Parr, Clara; Cafeteria Assistant
Patterson, Arnold; Custodian
Pearce, Abigail; Mathematics

Peterson, Janet; English
Pinto, Corbin, Chorus Director
Platte, Theresa; Health and Physical Education
Pope, Courtney; Social Studies
Pucky, Adrienne; Orchestra

Return to Top of Page

Q
Quimen, Heidi; English
Quinn, Ryan; Science


Return to Top of Page

R
Reuyan, Rico; Custodian
Reynolds, Brian; Technology Education
Richard, Anton; Custodian
Richardson, Charles; Health and Physical Education
Ricks, Peggy; Library Media Specialist
Rinehardt, Marcus; Substitute
Rinehart, Cindy; Mathematics
Roberts, Kristen; Reading Resource Specialist
Robinson, Linda; Special Education
Rodgers, Reggie; Custodian
Rohmann, Andrew; Mathematics
Rossettini, Timothy; Band Director
Rotella, Chad; Technology

Return to Top of Page

S
Santiaguel, Manuela; Custodian

Satoh, Julie; World Languages
Schutte, Susan; Art Teacher
Shannon, Edwin; Special Education Assistant

Smith, Jeffrey; Day Custodial Staff
Smith, Rosalva; Special Education Assistant
Soorani, Shaheen; School Improvement Specialist
Spears, Kathleen; Science

Strojek, David; Special Education
Sweetney, VanEtta; Substitute
Swetland; Jennifer; Data Tech

Return to Top of Page

T
Tagra, Nilo; Custodian
Tamayo, Evangeline; Mathematics
Tamayo, Franklin; Mathematics
Temple, Elizabeth; Assistant Principal
Thomas, Kim; School Counselor
Titus, Andrew; World Languages
Todd, Christopher; Special Education
Trevino, Stephanie; Science
Tuckerman, Elizabeth; English

Return to Top of Page

U

Return to Top of Page

V
Varela, Dorothy; Special Education
Vasser, Willie; Security
Voegeli, Elizabeth; Social Studies

Return to Top of Page

W
Waagen, Jack; English
Walborn, Lisa; World Languages
Walker, Lisa; Gifted Education
Walker, Vernice; Substitute
Whiteman, Edward; Health and Physical Education

Williams, Mary; Security
Williams, Michael; Day Custodial Staff Supervisor
Wilson, James; ISS Coordinator

Windish, Jessica; Social Studies
Wong, Susana; Mathematics

Return to Top of Page

X

Return to Top of Page

Y

Yuzhbabenko, Lyudmyla; World Languages

Return to Top of Page

Z
Zahraoui, Fatima; World Languages
Zaldivar, Bianca; World Languages
Zhang, Wan; World Languages